Skaffa en egen gratis hemsida   

Ladda om sidan/Synkronisera inloggning
Besök en slumpmässig hemsida på Zoomin

 


Bohuslän-dals veterankommittè

                                     Veteranombud: Pekka Kantola. Tel 070-6721290

                                           Webbansvarig: Ingvald Almfjärd. Tel 0522-644466 

                                               (Hör av dig till Webbansvarig om du inte vill vara med

                                                              på bild, så tar jag bort den)

                                                                                                       

                                                        Träningsresa till värmen?

                                        Hyr vår Spanienlägenhet!     (Fullbelagd för i år)

   

                                                         Resultat från IVSM 2015           

                                         Resultat från SVSM 2015   

                                         Resultat från IVSM 2016 

                                        

                                                                                 Veteran SM logga 2016                      

                                       

                                                     Länk till SFIF:s centrala tävlingsprogram

                                                     Länk till Friidrott.info/veteraner (Statistik)  

                   

 

                                 

                                                                                  Ett reportage om Jack Larsson

                                             Av Sven Alm   

                                                   Veteranstatistik Män: Kula  Spjut  Diskus  Slägga

    

                                                   

        

                      DM Resultat dag 2

    M35 5000 M
1 Tomas Johansson -77 LK Spring Åmål 15.56,43
2 Conny Wass-77 LK Spring Åmål 16.09,02

M40 200 M Vind -0,1
1 Anders Logg-76 Smögens IF 24,11

M40 5000 M
1 Henrik Vangenmo-75 IK Granit 18.51,24

M40 LÄNGD
1 Anders Logg-76 Smögens IF 6,06 +1,5

M40 SPJUT 800
1 Anders Logg-76 Smögens IF 39.74
2 Peter Suopanki -73 Hälle IF 31.98

M45 800 M
1 Nicolaus Fager-67 Hälle IF 2.17,00

M50 SPJUT 700
1 Robert Rasmussen -66 Strömstads IF 30.81

M60 5000 M
1 Jan Hagelbrand -54 LK Spring Åmål 20.42,52

M60 SLÄGGA 5,0
1 Cay Waldetoft-56 IK Orient 22,12
ut Bengt Evertsson -54 Trollhättans FIK 15,85

M60 SPJUT 600
1 Cay Waldetoft-56 IK Orient 25.16
ut Bengt Evertsson -54 Trollhättan FIK 17.88

M65 800 M
1 Ulf Johansson -51 Stenungsunds FI 2.42,73

M65 5000 M
1 Christer Bengtsson-50 Stenungsunds FI 22.05,75

M65 LÄNGD
1 Sven Alm -47 IK Orient 3,38 +1,5

M65 SPJUT 600
1 Sven Alm-47 IK Orient 25.29

M70 200 M Vind -0,1
1 Pekka Kantola -46 IK Orient 32,73

M70 5000 M
1 Stellan Olsson-44 Uddevalla SK 22.04,62

M70 SLÄGGA 4,0
1 Reijo Liimattainen -45 Eds SK 29,81

M70 SPJUT 500
1 Reijo Liimattainen -45 Eds SK 42,68
2 Pekka Kantola -46 IK Orient 24,87

M75 SLÄGGA 4,0
1 Gunnar Olhsson -37 Bokenäs IF 18,99

M80 SPJUT 400
1 Rune Birgersson -34 IK Orient 17,30

KVINNOR 200 M Vind +0,6
1 Mathilda Gustafsson -00 Tanums IF 25,66
2 Linnea Mossberg -99 IK Orient 26,86
3 Hanna Holmberg -99 IK Orient 26,95
4 Anna Widerberg -99 Hälle IF 27,13
5 Miranda Widdgård -99 Hälle IF 27,47
6 Sara Petersson -99 Hälle IF 29,71

KVINNOR 5000 M
1 Johanna Apelryd-93 Hälle IF 19.57,41

KVINNOR 400 M HÄCK
1 Frida Hansson -97 Stenungsunds FI 1.10,61

K + M STAV Res.täv.
Peter Szamer-64 IK Orient 3,60
Weronica Hägg -74 Hälle IF 2,60

K40 SPJUT 600
1 Weronica Hägg -74 Hälle IF 21,52

K45 SPJUT 600
1 Jessica Olhsson-69 Bokenäs IF 19,74

K65 200 M Vind -0,1
1 Ulla Littenheim -47 Uddevalla IS 33,58

K75 SLÄGGA 2,0
1 Eva Birgersson -40 IK Orient 23,22

K75 SPJUT 400
1 Eva Birgersson -40 IK Orient 12,32
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.